Українська мова
3 клас
Тема : Чергування о, е у коренях слів.
Вимова і написання слів, які не перевіряються наголосом.
Мета : формувати уявлення учнів про те, що в одному й тому самому корені голосні звуки можуть змінюватися(чергуватися) при змінюванні слів або добирання споріднених; учити правильно писати слова, користуючись орфографічним словником; розвивати вміння зіставляти, узагальнювати; розвивати зв’язне мовлення; виховувати охайність, інтерес до знань.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Вчитель
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей усмішкою й миром.
Учні.
Доброго дня, травам росистим,
Доброго дня, квітам барвистим !
Доброго дня, сонечку ясному !
Людям усім і усьому прекрасному!
ІІ Перевірка домашнього завдання
ІІІ Актуалізація опорних знань
-Діти, сьогодні у нас в гостях Квітка-Семицвітка. Вона пропонує нам свої завдання.
Тож часу не гаймо, до роботи приступаймо
1)Пелюстка 1
А)Гра «В гостях»
Які слова прийдуть в гості в кожен будинок?
-сніг- -дощ- -зим-
Б) Шаради
Розгадайте шараду, запишіть відгадку.
Корінь від слова грибочки, суфікс від слова хмарне (небо), закінчення від слова зимовий.(Грибний)
Корінь від слова синові, суфікс і закінчення від слова голосочок.(Синочок)
Префікс від слова заходить, корінь від слова покликати.(Заклик)
Відгадай загадки. Запиши відгадку. Допиши перевірне слово.
Б) Пелюстка 2
Каліграфічна хвилинка
-Якими буквами ми позначаємо звуки е, и ?
(Буквами «е», «и»).
Давайте каліграфічно запишемо ці букви та їх з’єднання з іншими літерами.
Е е е и и и Ве зе ре ли
- Які букви позначають ці букви? (Голосні). Чому?
- Якими бувають голосні звуки?(Наголошеними і ненаголошеними )
Введіть буквосполучення «Ве, зе, ри., ли.»
...сна, …мля, к…ло, …сток.
-Які слова утворились?
- Визначте наголос у кожному слові, підкресліть букву, що позначає ненаголошений голосний звук.
- як перевірити написання слів з ненаголошеними е, и.
ІV Оголошення теми і мети уроку
-Сьогодні на уроці ми будемо працювати над вимовою і правописом слів з ненаголошеними голосними е.
- Як ви думаєте, чого навчить вас цей урок? Продовжіть речення:
- Цей урок навчить мене… ( правильно вимовляти слова з з ненаголошеними [e], [и] в коренях слів).
- Я хочу навчитися …(правильно писати слова ненаголошеними [e], [и] в корені слова).
- Після уроку я зможу…(знаходити слова з ненаголошеними [e], [и] в корені, перевіряти цю орфограму
Ігровий момент.
Букви «е» та «и» маленькі, чарівні дівчатка з казкової країни орфографії. Вони надто вередливі і завжди сперечаються одна з одною, щоб зайняти те чи інше місце у слові.
Давайте, діти, спробуємо їх примирити.Гаразд?.Допоможемо їм знайти свої місця.
V Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
А)Пелюстка 3
Загадки
Прийшла вона з довгим віником,
На бесіду з нашим півником.
Схопила півня на обід,
Та й помела мітлою слід.
(Лисиця)
Хто наткав полотна
Аж від лісу й до вікна?
І сміється, задається?
От така ширина!
(Зима)
Влітку в шубі, а взимку голе.
(Дерево)
Всі ми в шапочках – брилях
Заховались під кущі,
Бо як вийдемо на шлях-
Враз опинимось в борщі.
(Гриби)
Після дощу, там де річка,
Різнобарвна в небі стрічка.
(Веселка)
Б) Пелюстка 4
Робота з підручником
С. 75, вправа 165
Зміни слова так, щоб змінився голосний звук у корені. Запиши слова
В) Пелюстка 5
Фізкультхвилинка «Сонячний зайчик»
Раз! Два! Час вставати-
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо!
П’ять! Шість! Засміялись.
Кілька раз понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у світлий клас.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім! Вісім!Час настав
Повернутися до справ.
VРобота над словами, які не перевіряються наголосом
Пелюстка 6
1) Хвилинка-цікавинка
-Яка справжня назва ведмедя?
-Далеко не всім відомо. Що «ведмідь»- несправжня назва звіра. Прадавня його назва - арктос. Так називали звіра стародавні греки. Відтоді й походить назва «Арктика»- «Ведмежий край». У нас ця назва не прижилася. Переважала пристрасть клишоногого до меду. Його назвали «медоїдом» чи «відаючим, знаючим,де мед» Поступово ці слова злилися і перетворилися у слово «ведмідь».
Відгадайте,діти, хто
Має носик –долото?
Ним комах з кори виймає.
Про здоров’я лісу дбає ?
(Дятел)
- Скільки складів у цьому слові? Який склад наголошений? Як знати , яку букву е чи и писати в ненаголошеному складі?. Доберіть перевірні слова.Не можна)
- А чим же цікавий дятел?
- Послухайте приказку, яку склав народ про дятла.
Хто б дятла знав. Якби не його ніс.
А ви знаєте. Який у дятла ніс?
Хвилинка-цікавинка
Цікаво, що у чорного дятла - довжина дзьоба досягає 65 мм, а скільки це становить у сантиметрах, ми встановимо на уроці математики.
Довгий язик у зеленого дятла.- 14 см. Язик може висуватися на відстань, яка більше зо довжину дзьоба в 4 рази!
Про це також розв’яжемо задачу на уроці математики. А зараз ми працюємо над словами, написання яких за допомогою наголосу перевірити не можна.
Чи змогли ми перевірити написання слів «дятел», «ведмідь2?
-Отже, в українській мові є слова в яких ненаголошені е чи и не перевіряються наголосомє
Правопис таких слів треба перевірити за орфографічним словником.
Загадки
Тварина рогата-
і рогів багато.
(Олень)
Я вухатий ваш дружок.
В мене сірий кожушок!
Куций хвостик, довгі вуха.
Я усіх-усіх боюся.
(Заєць)
Б)Пелюстка 7
1. Відгадування ребусу
На дошці предметні малюнки. За першими літерами визнач словникове слово.
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ
- Мені сподобалась ваша робота на уроці.
- Пам´ятаєте, на початку уроку ми казали , чого очікуємо від уроку?
- Чи збулися ваші сподівання?
- То ж скажіть, а що саме?
-Що вивчали на уроці?
-Які зміни можуть відбуватися у корені слова при змінюванні слова або добиранні споріднених слів?
-Чергування яких голосних звуків ми вчили на уроці?
Українська мова чудова, мелодійна, милозвучна. І недарма її порівнюють із піснею солов’я, називаючи солов’їною. Сьогодні ми розкрили одне з див української мови — це ненаголошені звуки [е], [и], секрет їх написання.
Вивчаючи мову, ви будете розкривати все нові і нові таємниці, тому
Вивчайте, діти, мову рідну,
Як матінку рідну любіть.
Бо мати і мова в людини єдині.