Тема: Застосувння правил про порядок виконання арифметичних дій.Обчислення виразів. Розв’язування задач.
Мета: вправляти у застосуванні правил про порядок виконання арифметичних дій; розв’язуванні задач у дві дії(на збільшення числа у декілька разів); повторити вивчений матеріал; розвивати пам’ять , увагу; виховувати почуття товариства.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1.Привітання
Голосистий лунає дзвінок,
Кличе нас на цікавий урок.
Добрий день, дівчата,
Добрий день, хлоп’ята!
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов’язково
День щасливим буде!
Кличе нас на цікавий урок.
Добрий день, дівчата,
Добрий день, хлоп’ята!
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов’язково
День щасливим буде!
Ми веселі, бадьорі і будемо працювати
старанно, гарно, на радість усім.
- Поверніться, будь-ласка, один до одного і подаруйте сусідові щирі посмішки.
- Поверніться, будь-ласка, один до одного і подаруйте сусідові щирі посмішки.
І сувора, й солов’їна
Математика – країна.
Праця тут іде завзята.
Вчимося спритно рахувати.
Ледарів у нас немає,
Всі все вміють, всі все знають,
Вирушаємо у путь, Нас цікаві речі ждуть.
Про далекі планети
Про ясненькі зірочки,
Про новинки й цікавинки
Розповім вам, діточки!
У польоті будь уважним,
Добре думай, не спіши!
Знай, що вчитись завжди важко,
Легше буде у житті.
ІІ Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усна лічба(слайд№ 2)
Гра « Прочитай слово»
- Діти, а ви любите подорожувати?
- А куди ми сьогодні помандруємо?
Щоб дізнатися, розкодуйте слова і дізнаєтесь.
Розставте числа в порядку зростання і прочитайте слово.
63 27 79 54 35 46
О к с м о с
(слайд№2)
ІІІ Оголошення теми і мети уроку
- Отже, сьогодні , дорогі діти, ми здійснимо цікаву подорож в космос.
- А тепер відгадайте, на чому ми будемо подорожувати?
Загадка
Плине в просторі,
Але не в морі,
Кораблем зветься,
Навколо зірок в’ється.
(Космічний корабель або ракета)
(слайд №4 )
Наша ракета чарівна і заправляється знаннями.
Рухатись вона буде тоді, коли ви виконуватимете такі правила:
(слайд №5 )
1)Дотримуйтесь девізу «Хочу все знати».
2)Будь уважним і старанним.
3)Будь дисциплінованим і активним.
4)У подорож візьми дружбу і взаємодопомогу, відповідальність за весь екіпаж корабля.
Кожний ряд буде певною командюю з назвою «Супутник-1», «Супутник-2», «Супутник-3».
І в кінці подорожі переможе та з них , яка набере більшу кількість зірочок.
Я буду вашим капітаном .
Обіцяю впоратись, якщо ви будете мені допомагати.
-Дозволяєте? (Так)
-Дякую, я капітан!
Із собою космонавти беруть книжки, кінофільми, … словом, все те, що нагадує (їм) нам про рідну землю.Навідь іграшку брали із собою. Я ми беремо із собою знання.
-Так? «Так» (відповідають діти).
Тому що в майбутньому в космос полетять ті, хто нещодавно переступив порог школи, тобто для цього потрібно ось що…Зачитуємо лист космонавта Андрія Ніколаєва до дітей:
(слайд № 6)
«Дорогі діти! Стати космонавтом непросто. Недостатньо навчитися читати і писати, треба вміти водити літаки, стрибати з парашутом, знати будову ракети і космічного корабля, як працюють його численні складні приклади. Крім того , треба бути здоровим, сильним, витривалим і дисциплінованим, чесним і правдивим.А головне – вміти дружити. Тому, що найважливіше в будь-якій небезпечній справі, далекій мандрівці- це надійний друг, вірний товариш».
Вирушаємо в політ!
Уявимо собі, що сидимо в космічному кораблі і чуємо команду «На старт! Пуск». Перевіряємо роботу бортових прикладів.
(слайд № 7)
(Звучить космічна мелодія)
А зараз подивимось в ілюмінатор. І що ми бачимо? (Космічний простір, Сонце, зірки, місяць і 9 планет).
Наближаємось до Сонця.
(слайд №8 )
Хто знає, що це таке ? Сонце – це величезна , дуже яскрава і гарача зірка, яка разом з 9 планетами складає Сонячну систему.
Сонце посилає нам теплі промінчики і зичить нам удачі. А тепер починаємо подорожувати від планети до планети.
(слайд №9)
Планети є великі і малі. А на якій планеті ми живемо? Всі планети розміщені в певній послідовності і рухаються навколо Сонця. Найменша серед них Меркурій. А он Венера, ліворуч від Венери червоним світлом сяє Марс. А далі є багато інших планет.
(слайд №10).
Наша планета Земля – кругла
Вона здалеку блакитна, бо на ній багато морів, океанів, річок, озер.
Жовтий колір вказує на ті місця, де є багато пісків, білий колір- це льодовики, сніги. Зеленим кольором позначені ліси, коричневим-гори.
Нас звуть землянами, а жителів інших планет- інопланетянами.
(слайд №11)
Телеграма від них: «Раді вас бачити на інших планатах. Зичимо удачі і відваги». А потрапити на них можна лише тоді, коли виконаєте завдання, які надіслала кожна планета. У кожної з них – «математична» назва.
ІVАктуалізація опорних знань
1)Планета «Віршованих задач»
(слайд №12)
Віршовані задачі
На концерт прийшли малята,
45 усіх малят.
20 з них були дівчата.
Скільки там було хлоп’ят?
( 45-20=25)
Дятел 5 годин довбав,
Короїдів діставав,
Щогодини по 3 їв.
Скільки знищив шкідників?
(3Х5=15)
Курка півню каже : «Друже,\
Бачу ти поправивсь дуже».
Півень згодився : «Угу».
І подибав на вагу.
Став Петько двома ногами
І затяг два кілограми.
- Ого-го, - гукнув , - ану
Стану тільки на одну.
Ну, то хто з вас, діти , скаже, Скільки зараз півень важить?
(2 кілограми)
Двоє вулицею йдуть, По три саджанці несуть.
Скільки ямок треба, діти, Щоб саджанці посадити?
(3Х2=6)
Чотири ведмеді
На велосипеді,
А ви тихенько полічіть,
Скільки всього у них ніг?
(2Х4=8)
В магазині хлопчик плаче,
Полічить не може здачі,
П’ятаків у нього п’ять.
Скільки грошей , як узнать?
(5х5=25
2)Планета каліграфії
(слайд №13)
Ми наближаємось до планети «Каліграфії»
Відкриваємо свої «бортові журнали
Запишіть каліграфічно у рядок числа третього десятку
3)Планета міркувань
(слайд №14)
1. Розв’яжіть завдання і запишіть відповіді. Звірте свої відповіді з відповідями на дошці і оцініть свою роботу.
Скільки очей у двох котів? Скільки лап у 3 собак? Скільки коліс у 4 машин? Скільки вух у 4 зайців? Скільки крил у 5 горобців? Скільки вух у 6 мавп? Скільки ніг у 3 страусів? Скільки очей у 7 мишок? Скільки лап у 5 слонів?
/Відповідь на дошці/ 4, 12, 9, 8, 10, 12, 6, 14, 20
(слайд №15)
2. Знайди закономірність і визнач зайве число
(слайд№16)
2; 4; 5; 6; 8; 10; 12;…
3; 6; 9; 12; 13; 15; 18…
3. Логічна розминка
Назвіть найменше двоцифрове число.
Квадрат, п’ятикутник, круг. Що це? (Геометричні фігури).
Скільки цифр у числі 100? (№)
Найменша одиниця вимірювання часу? (Секунда).
Зменшуване, різниця – чого не вистачає? (Від’ємник)
17 Збільш на 5 (22)
Що це? Назви одним словом?: см, дм, м, км (Одиниці вимірювання довжини)
4. Істинні та хибні твердження
Гра «Так чи ні»
Наступний місяць після липня-вересень.
Кожна пора року складається з трьох місяців.
Кожний місяць має 28 днів.
Кожний рік складається із 365 днів.
Тиждень має 7 днів
4)Ігрова планета
(слайд №17)
Гра « Обійди перешкоду»
(слайд№18 )
На нашому шляху з’явились перешкоди. Це – метеорити. Щоб їх обминути , потрібно розв’язати вирази.
2х3= 15:3=
4х5= 12:2=
3х6= 16:4=
5х7= 45:5=
2х7= 24:3=
3х8= 24:4=
V Повторення вивченого матеріалу
5)Планета обчислень
(слайд№ 19)
Розв’язування виразів
29+35:5= 30:5+16:2=
(16+16):4= 56-30:5=
40:5:4= (49-22):3=
6)Планета Музична
(слайд№ 20)
Фізкультхвилинка під супровід
7)Планета Задачна
(слайд№21 )
Розв’язування задачі
У салоні автобуса 6 чоловіків, а жінок – у 3 рази більше. Скільки всього пасажирів у салоні?
- Вивчіть умову задачі. Про кого вона? (Про пасажирів).
- Чи відомо, скільки було чоловіків? (Так, 6 чоловіків).
- А жінок? (Ні, але сказано, що у 3 рази більше) .
- А можемо ми про це дізнатися? (Так) -Якою дією (Множенням).
- Яке питання задачі? (Скільки було пасажирів).
- Можемо ми відразу дізнатися про це? (Ні, бо ми не знаємо скільки було жінок).
- А можемо ми дізнатися скільки було жінок? Якою дією?
8)Планета Кмітлива
(слайд №22)
1)Розв’язування логічних задач
1. Ти і я, да ми з тобою. Скільки нас всього? (2).
2. Росло 4 берези. На кожній березі – по 4 великі гілки.
На кожній великій – по 4 маленьких.
На кожній маленькій – по 4 яблука.
Скільки яблук росло? /На березі яблука не ростуть/.
3. Летіло 10 гусей. Мисливець двох убив.
Скільки гусей зосталось? /Двоє, бо решта полетіла/.
4. Тварина має дві праві ноги, дві ліві ноги, дві ноги попереду , дві ноги позаду. Скільки ніг має тварина?
2)„З’ясуй”: задачі – жарти.
1. Маса зайця, що стоїть на двох лапках – 8 кг. Скільки кілограмів він буде важити, якщо він стане на чотири лапки?
2. У двох носорогів було 2 роги. Скільки рогів у 5 носорогів?
3. Одна картоплина вариться за 10 звилин. За скільки хвилин звариться 3 картоплини.
3)Розгадування ребусів
3 буна (№23)
100 ляр(№24)
4 кутник(№25)
100лиця(№26)
Ак3са(№27)
Ті100(28)
4)Гра «Розселіть тваринок у будиночки»
Перевірка
(слайд№2)
9) Планета Геометрична
(слайд№30)
1)Знайди на малюнку три чотирикутники і три трикутники
2) Утвори із геометричних фігур
Підсумок уроку
10)Планета Нагород
(слайд №31)
Рефлексія
Завершується наш політ. Заплющіть очі. Ми повертаємось до нашого класу. Мені сподобалась мандрівка в космос. А вам? Чого ми досягли і чого навчилися?А тепер підрахуйте свої зірки. У якої команди їх найбільше? У якого члена екіпажу?