Українська мова 4 клас
Тема. Прикметник як частина мови. Прикметники-синоніми. Прикметники - антоніми. Пряме та переносне значення прикметників.
Мета: закріпити в учнів поняття про прикметник як частину мови, про його
роль в мовленні; збагачувати мовлення учнів прикметниками із
синонімічними та антонімічними значеннями; вчити вживати їх у
прямому та переносному значенні; виховувати любов до рідної мови та
бажання вивчати її.
Обладнання: тестова програма для перевірки знань учнів, картки з
завданнями для корекції знань, диференційований дидактичний
матеріал, сигнальні картки
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань учнів.
Хід уроку
І Організація учнів до уроку
ІІ Повторення вивченого матеріалу
1. Перевірка домашнього завдання
2 . – Дати відповіді на такі питання:
- Що називає прикметник?
- На які питання відповідає прикметник?
- Чи можна обійтись у мовленні без прикметників?
- Яку роль виконує прикметник у мовленні?
( Він робить наше мовлення образним і точним).
Що прикметник означає?
Він прикмети називає –
Всі ознаки визначає.
Розуміється на всьому:
Який смак в кого буває,
І за кольором впізнає,
І за розміром, і віком, Яким стане чоловіком.
Почуття він розпізнає,
Про характер думку має,
Про красу і вроду,
про навколишню природу,
І про місяць, і про сонце, Ще й загляне у віконце.
Всі ознаки добре знає,
Слово точно добирає,
Їх багато дуже має.
ІІІ Повідомлення теми та мети уроку
- Девіз уроку
- Розгляньте записані на слайді слова. Вони будуть девізом нашого сьогоднішнього уроку мови
б) Гра «Аукціон слів» Слайди №
- Природа нашої Батьківщини багата та чарівна. Такою багатою і красивою є мова нашого краю. Зараз ми пограємо в гру «Аукціон слів». На звичайних аукціонах придбати якусь річ можна за кошти, купує той, хто платить більше. А у нашій грі ми будемо продавати слово - іменник «Україна» за прикметники. Придбає слово і отримає додатковий бал той, хто назве більше прикметників.
Та їх безліч: рідна, квітуча прекрасна, гостинна, неповторна, унікальна, благословенна, надзвичайна, чарівна, співуча, єдина, неподільна, славетна, сонцелика, дивовижна, чудова, уславлена, самостійна, незалежна, автономна, суверенна,
РІДНА, ЩЕДРА,ГАРНА, НАПОВТОРНА, МИЛА, ЗАМОЖНА, КВІТУЧА,
КРАСНА ЯК КАЛИНА,САМОСТІЙНА.НЕЗАЛЕЖНА, ЄДИНА
2)Каліграфічна хвилинка Слайд№2
Солов'їну, барвінкову, колосисту – на віки українську рідну мову в дар дали мені батьки.
Прочитати речення. Записати його по пам'яті. Підкреслити прикметники.
1 група:
Підкреслити прикметники вжиті в переносному значенні.
2 група:
Підкреслити прикметники вжиті в прямому значенні.
3 група:
Підкреслити всі прикметники.
Перевірка:
1 група: Солов’їну, барвінкову, колосисту, рідну мову
2 група: Українську мову
3 група: Солов’їну, барвінкову, колосисту, рідну, українську мову
3Сьогодні на уроці ми попрацюємо з прикметниками, близькими та протилежними за значенням, вживати в прямому і переносному значенні.
ІV Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
- Спостереження за прикметниками – синонімами
- В українській мові є слова, схожі за значенням. Таких слів чимало,їх називають синонімами. Синоніми – це слова, що мають різне звучання, але близьке лексичне значення (блискучий, яскравий, сяючий). Утворюються вони зі слів однієї частини мови.
Синоніми роблять наше мовлення більш образним, точнішим, досконалішим.
А) Гра «Хто швидше»
Кожному ряду учитель дає аркуш паперу з написаним прикметником.
Який ряд швидше добере до нього синоніми?
сумний великий сміливий
невеселий чималий відважний
зажурений величезний мужній
безрадісний велетенський доблесний
смутний здоровенний хоробрий
скорботний гігантський безстрашний
б) Гра «Знайди «зайве» слово»
1 . Цікавий, інтересний, допитливий, непохитний.
2. Славнозвісний, знаменитий, бундючний, відомий, видатний.
3. Безмірний, гарний, прекрасний, хороший, красивий, чудовий, чарівний.
4. Зарозумілий, гордовитий, пихатий, гонористий, тихий,
бундючний, високодумний.
2 Спостереження за прикметниками – антонімами
- Які слова називаються антонімами? ( Антоніми – це слова з протилежним лексичним значенням (сильний – слабкий)
Виконання вправи 155.
Учні читають прислів’я, вставляючи замість крапок антоніми до виділених слів. Як ви розумієте зміст першого і другого прислів’я?
- Спишіть прислів’я із прикметниками – антонімами.
3 Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
4 Робота в парах
Завдання на картках
- До поданих словосполучень доберіть прикметники так , щоб вони мали пряме значення. Пояснити значення виділених прикметників.
Стальні нерви – стальні двері;
Кучеряве дерево - кучеряве волосся;
Срібна роса - срібна обручка;
Солодкий сон - солодка цукерка;
Теплі слова - теплі рукавички4
Вередливий вітер – вередлива дитина
Чиста совість – чиста вода;
V Узагальнення вивченого матеріалу
Робота в групах
Завдання на картках
1 група
До поданих слів доберіть слова, близькі за значенням.
Хитрий – …(привітний, вихований, культурний, толерантний…).
Ввічливий – … (розумний, кмітливий, завбачливий, …).
Мудрий – … (лукавий, нещирий…).
2 група
Гра "Навпаки"
Свіжий хліб – ( … ) хліб.
Свіжі квіти – ( … ) квіти.
Солодке яблуко – (… ) яблуко.
Солодкі ліки – ( … ) ліки.
Повне відро – (… ) відро.
Повний місяць – (… ) місяць.
3 група
Прочитайте. Випишіть із тексту антонімічні пари слів.
Є у мене старший брат,
Все у нас із ним не в лад:
Він білявий, я – чорнявий,
Я меткий, а брат мій млявий,
Я високий і тонкий,
Брат товстенький і низький.
Чорнявий – білявий.
Меткий – млявий.
Високий – низький.
Товстенький – тонкий.
4 група
Відгадайте слово:
Синонім до слова вродливий, антонім до слова негарний - …..
Синонім до слова лютий, антонім до слова добрий - ……
Синонім до слова радісний, антонім до слова сумний - …..
5 група
"Встановіть відповідність". Назвіть антонімічні пари.
Добрий доброго научає., …
|
… а лихим і в двері не ввійдеш.
|
Добрий плаче від радості,…
|
… а злий від заздрості.
|
Добрим словом мур проб'єш, …
|
… а злий на зле наставляє.
|
Тести для перевірки знань про прикметник
1 Що означає прикметник?
А) назву предмета;
Б) ознаку предмета;
В) дію предмета.
2. З якою частиною мови прикметник зв’язаний в реченні?
А) з іменником;
Б) з дієсловом;
В) з прикметником .
3. За чим змінюються прикметники в однині?
А)за відмінками;
Б)за числами та відмінками;
В) за відмінками та родами .
4. Яким членом речення виступає прикметник в реченні найчастіше?
А) підметом;
Б) присудком;
В) другорядним членом речення
5. Слова: мовний, мова, мовонька, вимовлений
А)синоніми;
Б) антоніми;
В) споріднені .
6. Вибери прикметник вжитий в переносному значенні:
А)тепле молоко
Б)тепла зустріч
В) теплий вечір
ІV Підсумок уроку