10/27/2016

Урок-гра «Що? де? коли?»

урок-гра «Що? де? коли?»
урок  математики  в  1-му  класі
Тема. Складання та обчислення виразів на додавання і віднімання. розв’язування задач. вимірю-
вання довжини відрізків
Мета:  формувати  в  учнів  уміння  лічити  в  межах 20, розв’язувати задачі вивчених видів, уміння буду-
вати відрізки; розвивати логічне мислення, обчислювальні  вміння,  самостійність;  створити  ситуацію  пошуку  істини,  співпереживання;  виховувати  цікавість та інтерес до математики, бережливе ставлення до природи.
тип  уроку:  урок  узагальнення  й  систематизації знань.
Форма проведення: урок-гра «Що? Де? Коли?».
ХіД УрОКУ
I. орГАнізАційний МоМент
Учитель
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Всі сідайте, діти, тихо,
Домовляймось не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці — не дрімати,
А знання мерщій хапати.
Тож гаразд, часу не гаєм,
І урок розпочинаєм!
II. Підготовчий етап
— Сьогодні  у  нас  незвичайний  урок.  Нас  запросили до себе жителі «Лісової школи», щоб ми
з ними позмагалися. Чи готові ви позмагатися з лісовими друзями? (Так)
— Ми сьогодні потрапимо на лісову телепередачу «Що? Де? Коли?». З командою знавців учнів
1-го класу змагатимуться учні з «Лісової школи». А я буду ведучою гри.
Успіх гри залежить від вас, діти! Будьте сміливими, кмітливими, уважними.
У подорож ми вирушимо потягом. Для цього вам потрібно із геометричних фігур скласти наш
потяг. (У кожного на парті — геометричні фігури.
Діти повторюють їх назви і самостійно складають потяг.)

— Але  щоб  потрапити  у  потяг,  кожному  пасажирові  потрібно  придбати  квитки.  Це  чарів-
ні  квитки  (учитель  показує).  Погляньте  на  них уважно. Що на них зображено? (Обличчя)
— А чого бракує? (Ротика)
— Ротик, намалюєте наприкінці уроку. Якщо вам  урок  сподобається,  намалюєте  усмішку,
а якщо ні — то сумний вираз обличчя.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Отже, квитки у вас є, потяг є, ми можемо сміливо вирушати в дорогу.
З першої колії вирушає потяг Київ — “Лісова школа”». Прошу пасажирів зайняти свої мі-
сця. (Звучить пісня «Голубой вагон».)
— Ми прибули на зупинку «Лісова школа». На нас чекають лісові мешканці. Вони також навча-
ються в першому класі. Звірі вже вміють лічити  до 20, складати та обчислювати вирази на дода-
вання і віднімання, розв’язувати задачі та вимірювати довжину відрізків. Вони пропонують зіграти
в гру «Що? Де? Коли?».
IV. Узагаьнення й системація знань
Учитель крутить барабан.
— Стрілка вказує на сектор 1. З вами грає Зайчик.  Необхідно  провести  «Розумову  розминку»,
щоб перевірити вміння порівнювати числа, зменшувати та збільшувати на кілька одиниць.
 робота з числовими віялами
- Скільки десятків у числах 15? 20?
- Покажіть число, яке на 1 менше від числа 17.
-Покажіть число, наступне для числа 18.
- Збільште на 1 число 12.
— Молодці! З цим завданням ви впоралися. Рахунок 1:0 на користь знавців учнів 1-го класу. (На
табло висвітлюються результати.)
— Граємо далі. (Учитель крутить барабан.)
Сектор 2. З вами грає Їжачок.
Він приніс на урок цікаві вирази. Розгляньте приклади 3 в підручнику на с. 87. (Діти розгля-
дають.)




Якщо вираз має декілька дій, як потрібно його  розвязувати(Ми  знаємо  правило:  якщо
у виразі декілька дій додавання і віднімання, то дії потрібно виконувати по черзі.)
1 + 7 – 4 = 4  7 + 3 – 5 = 5
8 – 3 – 2 = 3   2 + 2 + 2 = 6
— Бачу, що ви добре знаєте, як розв’язувати такі  вирази,  тому  зараз  попрацюємо  самостійно
в зошитах.
Зошит свій я відкриваю
Та під нахилом кладу,
Ручку я ось так тримаю,
Уважним і активним буду,
Про каліграфію не забуду.
Діти працюють у зошитах.
— Перевіримо відповіді сигнальними картка-
ми «“Так” чи “Ні”». (Перевірка.)
— Молодці! З цим завданням ви впоралися! Рахунок 2:0 на вашу користь.
Учитель крутить барабан.
— Сектор 3 «Музична пауза». З вами грають каченята. Вони ще маленькі, не ходять до школи,
тому хочуть з вами потанцювати.
 Фізкультхвилинка «танок каченят»
— Граємо далі. Сектор 4 «Королівство задач».
З вами грає Білочка.
Вона пропонує вам задачу, розв’язок якої ви запишете в зошити.
Романові 7 років, Наталка на 2 роки старша від нього. Скільки років виповниться Наталці?
— Скільки років Романові? (7)
— Що відомо про Наталку? (На 2 роки старша.)
— Скільки років Наталці? (9)
— Молодці!  З  цим  завданням  ви  впоралися.
Рахунок 3 : 0 на вашу користь.
— Граємо далі. Сектор 5 «Геометричний матеріал». З вами грає Сорока-Білобока. Скрекотуха
принесла кожному з вас смужки завдовжки 10 см.
Відріжте спочатку 4 см, а потім — 3 см.
— Скільки  всього  сантиметрів  відрізали? (4 + 3 = 7 см)
— На  скільки  коротшою  стала  смужка?  (На 7 см)
— Виміряйте довжину смужки. (3 см)
— Накресліть  подібний  відрізок  у  зошиті.
(Діти креслять.)
— Добре,  виконали  завдання.  Рахунок  4:0.
Учитель крутить барабан.
— Сектор 5 «Цікава математика». З вами грає Лисичка. Оскільки вона хитра, то і завдання в неї
не прості.
Задача  1.  З  однієї  берези  зірвали  4  яблука, а з іншої — 1. Скільки всього яблук зірвали?
(Нуль, на березі яблука не ростуть.)
Задача  2.  Чотири  індики  пішли  на  музики, танцювали,  гупали.  Скільки  лапок  тупало? 
(8 лапок)
Задача 3. Скільки сонечок на небі? (Одне)
— Скільки вух у зайця? (Два вушка)
— Скільки лапок у ведмедя? (Чотири лапи.)
— Скільки учнів у класі? (Діти відповідають хором.)
— Молодці, діти! Ви із цим завданням впоралися. Тому ви перемогли знавців «Лісової школи»
із рахунком 5:0.
V. ПідСуМок уроку. Рефлексія
Учитель. Я вітаю вас з перемогою! З якими  лісовими друзями ви сьогодні змагалися? (Відпо-
віді учнів.)
— Які  завдання  виконували?  (Відповіді учнів.)
— Молодці, діти! Наближається до завершення наша гра. Нам потрібно повертатися додому.
Прошу зайняти свої місця. Ми вирушаємо назад додому. (Звучить пісня «Голубой вагон».)
— Ось ми і вдома, повернемося до наших квитків і кожен з вас намалює на квитку ротик. Якщо
вам урок сподобався, намалюйте усмішку, а якщо ні — то сумний вираз обличчя. (Діти показують
квитки вчителеві, одне одному.)
Учитель
Хай вам, любі діти, сонечко сміється
І наука хай дається.
Не привчайтеся в роботі
Відкладати все на потім.
Хай щастить вам, діти, всюди!
Хай ростуть з вас гарні люди!
— Молодці, діти! Ви на уроці були активними, старанними, уважними. Я вам усім ставлю оцінку
МОЛОДЕЦЬ.
Попереду у вас ще багато подорожей, пригод. Удома розкажіть своїм батькам, де ви побували,
що ви бачили цікавого, що вам найбільше сподобалося.

На  цьому  наш  урок-гра  завершено.  До  побачення!